Kahdeksasluokkalainen Tyyni oli TET-harjoittelussa Ympäristötiedon foorumissa. Viikon aikana hän tapasi kolme tutkijaa, joiden kanssa hän keskusteli esimerkiksi siitä mitä he tekevät, ja miksi se on tärkeää. Haastatteluista syntyi tämä juttu!
Tutkijan työ on monipuolista ja hauskaa
Riina Bhatia on väitöskirjatutkija Helsingin yliopistossa. Hän tutkii kestävää tulevaisuutta. Hänen mielestään se on tärkeää, jotta voisimme elää harmoniassa, emmekä tuhoaisi ympäristöämme. Tutkimuksessaan hän yllättyi siitä, kuinka paljon maailmassa jo on erilaisia tapoja elää. Hän kuvailee tutkijan työtä hauskaksi ja monipuoliseksi.
Tutkijat voivat muuttaa maailmaa
Inka Santala työskentelee Suomen ympäristökeskuksessa ja viimeistelee väitöskirjaansa Helsingin yliopistossa. Hän tutkii ekologista kestävyyttä ja siihen liittyviä oikeudenmukaisuuden kysymyksiä. Hänen mielestään tutkijat voivat muuttaa maailmaa ymmärtämällä ja hahmottamalla ilmiöitä paremmin, sekä herättämällä ihmisiä ajattelemaan eri näkökulmista. Työssään hän on oppinut sietämään keskeneräisyyttä, mutta myös kokee palkitsevaksi, kun saa kehittää omaa ajatteluaan muiden kanssa.
Työpäivän kulku riippuu tutkimuksen vaiheesta
Ossi Laaksamo on aloittamassa tutkijatohtorina Tampereen yliopistossa. Tänä vuonna hänellä alkaa tutkimustyö, jossa tutkitaan sosiaalipolitiikkaa. Hänelle työpäivän kulku on kiinni siitä, missä vaiheessa tutkimusta ollaan. Tutkijan työstä hän sanoo sen, että siinä pitää olla hyvin itseohjautuva.
Tutkijat vaikuttavat päättäjien toimiin
Tutkija ottaa asioista selvää, sekä pyrkii ymmärtämään asioita. Tämä voi vaikuttaa ihmisten mielipiteisiin ja päättäjien toimintatapoihin. Tutkijan työ on itsenäistä, ja siinä pitää kirjoittaa paljon.
Tilaa uutiskirjeemme niin pysyt ajan tasalla tulevista
tapahtumista ja julkaisuista